Zelené smoothie

Zloženie:

1 jablko

1 banán

hrsť špenátu

kúsok zázvoru

šťava z 1/2 citróna

1 pohár vody

Postup:

Do mixéru vložíme na štvrtiny nakrájané jablko zbavené kôstok a stopky, 1 banán, hrsť špenátu, kúsok zázvoru a šťavu z jednej polovice citróna. Všetko zalejeme jedným pohárom vody, rozmixujeme a je to hotové. Obsah smoothie bude asi 0,5 litra. 

Namiesto zázvoru môžete pridať stonkový zeler, namiesto špenátu napr. listový šalát. Použiť môžete dokonca aj čerstvé žihľavové listy, či koziu nohu a bude to chutiť výborne ;-). Tento recept  je vhodný naozaj na každý deň. 

Rozdiel medzi šťavou a smoothie je ten, že smoothie obsahuje vlákninu, teda sú v ňom rozmixované celé časti ovocia, či zeleniny. Navyše do smoothie sa pridáva väčšinou listová zelenina ako špenát, či šalát, ktoré obsahujú chlorofyl, kyselinu listovú, enzýmy a iné látky, ktoré významne vplývajú na zdravie človeka, čistia telo od cholesterolu, tuku a toxínov. Niektorí dokonca odporúčajú piť zelené smoothie na dennej báze z dôvodu jeho zdravotných účinkov.

 prášok z pŕhľavy dvojdomej vhodný do smoothie

Vysvetlivky:

Pŕhľava dvojdomá - Pridávame do smoothie najlepšie mladú jarnú vňať, alebo v neskoršom období, keď je už staršia, tak vrchnú ružicu listov. Odporúča sa zbierať do polovice mája, nakoľko neskôr obsahuje už veľa dusičnanov. Pŕhľava obsahuje: 3x viacej bielkovín ako špenát, 5x viacej vápniku ako špenát, 13x viacej železa ako čínska kapusta, 25x viacej vitamínu C ako šalát, 105x viacej betakaroténu ako biela kapusta. Môžete ju používať aj v nadmerných množstvách, tak ako špenát, ale neodporúča sa používať dlhodobo, nakoľko ide o liečivku, ktorá obsahuje kyselinu šťavelovú. Čajová kúra sa odporúča 3x denne po dobu 3 týždňov.


Kozonoha hostcová - Tiež výborná bylinka do smoothie, zbiera sa vrchná vňať, listy. Obsahuje látky, ktoré rozpúšťajú kyselinu močovú, podporuje metabolizmus, odkyslí a detoxikuje organizmus, uľaví od bolestí nôh a kĺbov, pôsobí protizápalovo. V spisoch Hildegardy z Bingenu je popisovaná ako vzácna kláštorná bylina s už vyššie uvedenými účinkami. Používajte ju však striedmo a nie v nadmerných množstvách, či dlhodobo, teda hrsť denne do smoothie počas jej rastu je ok, nakoľko ide opäť o lieičivku.