Domáci gél na pranie

Zloženie:

20g mydla

30g sódy na pranie

1L vody

1 lyžica soľ (voliteľné)

5ml lieh (voliteľné)

éterický olej levanduľa

Zmes 100% esenciálnych olejov na pranie LAUNDRY CITRUS

Postup:

Nastrúhame si na strúhadle mydlo. Ja používam kokosové mydlo značky Palma, ale môžete použiť aj iné mydlá. Najlepšie na pranie sú však kokosové, mali by najviac peniť. Zohrejeme si vriacu vodu asi 300 ml a zalejeme hoblinky mydla. Miešame pokiaľ sa mydlo nerozpustí. Potom prisypeme sódu a opäť miešame, kým sa sóda nerozpustí. Potom postupne dolejeme zvyšok vriacej vody a pridáme lyžicu soli. Soľ je vhodná na oživenie farby oblečenia, ale je vhodná aj na škvrny. Do chladnejšieho gélu pridáme 5ml liehu z lekárne. Lieh funguje ako konzervant, tiež udržiava mydlo tekuté a zlepšuje vlastnosti pracieho gélu pri rozpúšťaní tukov. Na koniec môžeme pridať éterický olej levanduľa. Na záver je potrebné počkať cez noc. Gél zmení štruktúru. Nebude tekutý, ale pevný. Potom ho môžete ručným mixérom rozmixovať a preliať do vhodnej nádoby. Dávkovanie je asi 250 ml na 5kg prádla.

Na zvýšenie účinnosti a penivosti môžete pridávať rôzne tenzidy ako decyl glukozid, sodium coco sulfát, alebo tekuté mydlo. Tiež je možné miešať z 1/3, či 1/4 ekologickými gélmi na pranie z obchodu.

Na výrobu domáceho gélu na pranie používame filtrovanú vodu cez domáce filtračné kanvice, aby sa gél nekazil. Filtračná kanvica tiež odstráni tvrdosť vody.

Použitie:

K bielemu prádlu je vhodné pridať k domácemu gélu ešte domáce bielidlo, nakoľko prádlo bude krásne biele a tiež lepšie vyprané, bez škvŕn.

Na zmäkčenie vody, ak máte príliš tvrdú, môžete pridať ešte zmäkčovač vody, ktorý dostanete kúpiť v bio predajniach. Obsahuje zeolity. Sóda tiež pôsobí ako zmäkčovač vody, teda už samotný gél vodu zmäkčuje.

Vysvetlivky:

Jedlá sóda tzv. "baking sóda" - hydrogénuhličitan sodný NaHCO3, sóda bikarbóna.

Sóda na pranie tzv. "washing sóda" - uhličitan sodný Na2CO3, u nás predávaná ako kryštalická sóda.

Do prania používajte "washing sódu", teda sódu na pranie, môžete pridať aj 15-20% "baking sódy", teda jedlej sódy.

Bezfarebný ocot kvasný liehový 10%, balenie 1L a 5L za bezkonkurenčnú cenu