Ružový antidepresívny čaj

Zloženie:

2 diely pamajorán obyčajný

1 diel rozchodnica ružová

1 diel lupene ruží

Zmes 100% esenciálnych olejov ANTIS (Anti-stress) pomáha proti depresii

Postup:

Bylinky spolu zmiešame a dáme do uzatvárateľnej nádoby. Použijeme vňať, teda vrchnú časť pamajoránu, ale ak máme možnosť, tak použijeme  len kvety. Ďalej koreň rozchodnice ružovej, ktorý je ružový a svojou vôňou pripomína ružu. Má však zemitú chuť. Čaj doplníme lupeňmi ruží. Odporúčam ružu stolistú. K čaju je možné pridať ešte 1 diel zeleného čaju.  Dávkovanie je 2 ČL na pohár vriacej vody. Lúhujeme 15 minút. Čaj má lahodnú chuť. Čaj môžete vložiť aj do čajových sáčkov (filtrov), ktoré kúpite napr. v potravinách Yeme, či drogérii DM. Sáčky stačí zažehliť žehličkou.


Vysvetlivky:

Rozchodnica ružová (Rhodiola rosea) - podporuje a harmonizuje vylučovanie tzv. neurotransmiterov, čo sú látky zaisťujúce proces nervových vzruchov, a priaznivo tak ovplyvňuje náladu, duševnú rovnováhu a emocionálnu stabilitu. Optimalizuje činnosť štítnej žľazy, znižuje stres, upravuje spánok. Býva zložkou antidepresív. Ide o prírodné antidepresívum.

Pamajorán obyčajný (Origanum vulgare) - pôsobí na ukľudnenie nervovej sústavy, pri poruchách spánku a celkovo zlepšuje náladu a môže byť istou formou antidepresíva. 

Ruža  (Rosa) - harmonizuje psychiku.