Deodorant


Zloženie I:

50ml filtrovaná voda

5ml hamamelová voda

2ml alkohol (40% vodka)

1 lyžička glycerín

1 lyžička morská soľ

5 kvapiek grepové jadrá (prírodný konzervant)

3 kvapky EO šalvia

3 kvapky EO citrónová tráva


Zloženie II:

5g mandľový olej

1g Olivem 1000

41g hamamelová voda

1g kukuričný škrob

1g oxid zinočnatý

1g (30 kvapiek) Bactipur

16 kvapiek EO (po 4 kvapkách šalvie, tymiánu, eukalyptu a mäty)

0,3g (12 kvapiek) Gfecosafe WW (konzervant)

Jednoduchý deodorant

Postup I:

Vo filtrovanej vode cez filtračnú kanvicu, alebo kojeneckej vode z obchodu rozpustíme jednu lyžičku morskej soli (namiesto soli môžete použiť aj sódu bikarbónu, ktorá tiež eliminuje zápach), jednu lyžičku glycerínu a 2 ml alkoholu (40% vodka). Potom pridáme 5ml hamamelovej kvetovej vody, 5 kvapiek prírodného konzervantu grepové jadrá, ktorý tiež bráni rozvoju baktérií a je úplne prírodný a éterické oleje šalviu a citrónovú trávu. Použite sprejovku s jemným rozprašovaním.

Použitie:

Tento deodorant nie je až taký účinný, ale postačí na bežné osvieženie počas dňa, alebo na voľný čas. Môžete však do neho pridať ešte deodorant Bactipur, ktorý je rozpustný vo vode. 


Účinnejší roll-on deodorant

Postup II:

Vo vodnej lázni zahrejeme mandľový olej spolu s emulgátorom Olivem 1000 na teplotu, kedy sa emulgátor rozpustí v oleji (cca 70°C). Do druhej misky dáme hamamelovú vodu, kukuričný škrob a oxid zinočnatý (prírodný antibakteriálny deodorant) a zahrejeme spolu s prvou miskou vo vodnej lázni na rovnakú teplotu. Potom pomaly, za stáleho miešania metličkou, alebo mixérom na kapučíno, vlievať vodnú fázu do olejovej – vzniká emulzia. Pretože Olivemu je v recepte málo, bude emulzia riedka ako mliečko. Po zchladnutí na teplotu pod 40°C pridáme Bactipur (aktívny deodorant na zvýšenie účinnosti, kúpiť TU), 16 kvapiek éterických olejov podľa vlastnej voľby, pre pánov do už uvedenej zmesi šalvie, tymiánu, eukalyptu a mäty môžeme pridať 3 kvapky éterického oleja tea tree, a konzervant Gfecosafe WW. Zmes vložíme do roll-on guličky.

Zmes 100% esenciálnych olejov 

GOLD DEO 

(určené na výrobu deodorantov)