Kvapky na kloktanie a regeneráciu zubov


Zloženie:

kostihoj lekársky

40% vodka

Zmes 100% esenciálnych olejov 

DENT (na zuby)

Kvapky na regeneráciu zubov

Postup:

Do zaváraninového pohára dáme sušený, alebo čerstvý koreň kostihoja lekárskeho a zalejeme ho 40% vodkou. Ak ide o sušený kostihoj dáme 1 diel kostihoja a asi 3 diely vodky, nakoľko sušený kostihoj 2-krát zväčší svoj objem. Necháme lúhovať 30-60 dní a potom všetko precedíme cez gázu, alebo cez čajové filtre, ktoré kúpite napr. v drogérii DM. Lúhovať môžete nechať na okne, aby na tinktúru pôsobilo denné svetlo, nie však priame letné slnko, a mesiac. Obsah je vhodné denne pretrepať. Do kvapiek ešte môžeme pridať éterické oleje, alebo propolis. Vhodné sú éterické oleje myrha, šalvia, mäta, eukalyptus, alebo klinčeky (asi 3-5 kvapiek na 50 ml). Sušený kostihoj kúpite v lekárni.

Vysvetlivky:

Kostihoj lekársky - regeneruje zuby a kosti. Pomáha odstrániť bolesti a silné zápaly zubov, či ďasien.


Zloženie:

šalvia lekárska

40% vodka

Kvapky na kloktanie

Postup:

Šalviu lekársku najlepšie čerstvé listy, ale môže byť aj sušená vňať, zalejeme 40% vodkou a necháme lúhovať 30-60 dní. Potom všetko precedíme cez gázu, alebo cez čajové filtre, ktoré kúpite napr. v drogérii DM. Lúhovať môžete nechať na okne, aby na tinktúru pôsobilo denné svetlo, nie však priame letné slnko, a mesiac. Obsah je vhodné denne pretrepať. Do kvapiek ešte môžeme pridať éterické oleje, alebo propolis. Vhodné sú éterické oleje myrha, mäta, eukalyptus, alebo klinčeky (asi 3-5 kvapiek na 50 ml). Klinčeky sú vhodné proti bolesti zubov, teda na citlivé zuby. Prípadne môžete pár klinčekov vylúhovať priamo vo vodke spolu so šalviou.

Vysvetlivky:

Šalvia lekárska - pomáha pri zápaloch ďasien, zubov a hrdla. Vhodná je aj na krvácajúce ďasná a uvoľnené zuby.

Použitie:

Pár kvapiek na regeneráciu zubov, či na kloktanie nakvapkáte do vody a po umytí zubov si poriadne vypláchnete ústa. Po použití ústa už viacej neoplachujete, necháte bylinky pôsobiť. Kostihojovou tinktúrou si môžete potierať aj boľavé kĺby, kolená. Na pohár s tinktúrou si môžete položiť minerál kalcit, vhodný je aj fluorit vo veľkosti minimálne 5 cm, ktoré sú vhodné na zuby. Nie je vhodné pridávať kalcit priamo do tinktúry, nakoľko sa čiastočne rozpúšťa vo vode, tiež zhubný vplyv má na neho kyslé prostredie. Pri paradentóze, alebo proti paradentóze môžete do kvapiek pridať dubovú kôru, ktorá má sťahujúce účinky na ďasná, prípadne si vyrobiť čisto dubovú tinktúru. Dubovú kôru kúpite v lekárni. Ak už máte toto ochorenie, paradentózu, je vhodné zvýšiť príjem vitamínu C a prečistiť trávenie, ktoré je najlepšie prečistiť tinktúrami (pozri TU).