Euforické víno z modrého lotosu

Zloženie:

5g sušené kvety modrého lekna

0,7 L biele víno


100% esenciálny olej modrý lotos vhodný aj ako samostatný parfém, nebeská hypnotická vôňa

Postup:

5 gramov sušených kvetov modrého lekna (Nymphaea caerula), tiež označovaného ako modrý lotos, lúhujeme vo víne 4-5 hodín kým víno nechytí krajšiu žltejšiu farbu. Následne víno precedíme a uchovávame v chladničke. Pijem asi 0,5 pohára denne zmiešané s jablčným muštom ako liek.

Ide o tradičný egyptský euforický nápoj z modrého lekna, ktorý obsahuje aj psychoaktívny alkaloid aporfín a tiež alkaloid nuciferín. Z daného dôvodu sa neodporúča piť väčšie množstvo vína a ani prekračovať už uvedené riedenie. Tiež pri použití väčšieho množstva kvetov, či dlhšom lúhovaní sa víno stáva horkým a nepiteľným. V malom množstve však ide o liek.  Víno dodáva pocit eufórie a kľudu, ale aj zmyselnosti. Má omladzujúce účinky. Pozri tiež čaj z modrého lotosu, či roll-on modrý lotos.

Vysvetlivky:

Modré lekno (Nymphaea caerulea) - je pre Egypťanov a Mayov posvätnou rastlinou, nakoľko reprezentuje "symbol znovuzrodenia". V Egypte ho nájdete často vyobrazené na nástenných maľbách. Bolo používané na zvýšenie sexuálnej túžby a zmyselnosti, teda ako afrodiziakum a tiež na zvýšenie pohody, harmónie, eufórie, extázy. Vedci mu pripisujú omladzujúce vlastnosti.  Celkovo zlepšuje náladu a odstraňuje stres. Výborne detoxikuje organizmus od škodlivých látok.  Ide o prírodné sedatívum, ktoré pôsobí hlavne na psychickej úrovni. Prehlbuje meditáciu, posilňuje intuíciu a prináša lucidné sny.  Z aktívnych látok možno menovať prírodné alkaloidy, ako je nuciferín, či aporfín, ktorý vykazuje antipsychotické účinky.