Repelenty proti komárom a kliešťom


Zloženie I:

13ml alkohol

37ml filtrovaná voda

6 kvapiek EO klinčeky

9 kvapiek EO rozmarín

10 kvapiek EO citrónová tráva

Repelent proti komárom

Postup I:

Do alkoholu (lieh z lekárne, alpa alebo vodka) nakvapkáme éterické oleje klinčeky, rozmarín a citrónovú trávu, aby sa rozpustili v alkohole. Potom zmes zalejeme vodou filtrovanou cez domácu filtračnú kanvicu, alebo kojeneckou vodou z obchodu. Zmes naplníme do rozprašovača. K zmesi môžete pridať aj 1ml glycerínu na zníženie dráždivosti alkoholu.

Zloženie II:

50ml sójový olej

3 kvapky EO klinčeky

5 kvapiek EO levanduľa

5 kvapiek EO eukalyptus

5 kvapiek EO citrónová tráva

Zmes 100% esenciálnych olejov INSECT STOP (Stop hmyzu)

Postup II:

Zmiešame spolu sójový olej a éterické oleje a vtierame do pokožky. Môžete použiť aj iný olej, ale sójový olej je vraj rovnako efektívny proti komárom ako najznámejší chemický repelent DEET (predáva ho napr. značka Saloos).

Veľmi účinnou rastlinkou proti komárom je kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) prezývaný aj ako mačacia mäta Catnip, nakoľko silne priťahuje mačky. Obsahuje látku Nepetalactone, ktorá odpudzuje komáre a v laboratórnych podmienkach sa ukázala byť 10x účinnejšia ako najznámejší chemický repelent DEET. Pri priamej aplikácii na kožu vraj trochu stráca na svojej účinnosti. Môžete si ho vysadiť v blízkosti domu, alebo dať na parapety okien. Éterický olej sa pridáva do repelentov a teda ho môžete pridať do vyššie uvedených receptov, neprekračujte však použité množstvo éterických olejov. Do repelentu som ho nepoužila z dôvodu, že éterický olej je u nás ťažko dostupný. Môžete však skúsiť použiť odvar z tejto bylinky, alebo bylinu vylúhovať v alkohole, tinktúru, ktorú pridáte do vyššie uvedeného receptu. Bylinka sa arómou podobá mäte a nie je jedovatá, skôr naopak používa sa aj vnútorne.

Vysvetlivky:

Klinčeky a levanduľa obsahujú terpénový alkohol – linalool, odpudzujúci komáre. Eukalyptus a rozmarín obsahujú cyklický éter – Eukalyptol s rovnakým účinkom. Rozmarín obsahuje navyše látku Thujon, ktorá tiež nevonia komárom. Komáre tiež neznášajú arómu citrónovej trávy, ktorá sa v Thajsku používa ako repelent proti komárom, tiež patrí medzi tie účinnejšie prírodné repelenty.


Zloženie:

13ml alkohol

37ml filtrovaná voda

4 kvapiek EO fenikel

4 kvapiek EO muškátový orech

17 kvapiek EO rozmarín

Repelent proti kliešťom

Postup:

Do alkoholu nakvapkáme éterický olej fenikel, muškátový orech a rozmarín, aby sa rozpustili v alkohole a zmes zalejeme vodou filtrovanou cez domácu filtračnú kanvicu, alebo kojeneckou vodou z obchodu. Zmes naplníme do rozprašovača a postriekame celé topánky z vnútra aj z vonku, nakoľko kliešte sa zdržujú hlavne v tráve, a aj celý sa postriekame.

Základný recept je vylúhovať jedno vrecúško sušeného rozmarínu, alebo hrsť čerstvého v 1L vody a po vychladnutí pridať 1 polievkovú lyžicu vínneho octu. Ocot aj rozmarín odpudzujú kliešte. Takisto sa zmes aplikuje hlavne na topánky, ktoré sa postriekajú z vnútra aj z vonku, a aj na celú postavu.

Vysvetlivky:

Pri výskume sa zistilo, že na kliešte najviac zaberajú éterické oleje fenikel a muškátový orech, ktoré sa osvedčili proti druhu kliešťa Dermacentor, proti druhu Haemaphysalis sa osvedčil najviac éterický olej muškátový orech. Tieto éterické oleje mali 3 až 4 krát vyšší repelentný účinok ako samotné repelenty proti kliešťom.