Sprej na nábytok

Zloženie:

150ml filtrovaná voda

15ml ocot

2 lyžice olivový olej

1g lanolín (voliteľné)

1g včelí vosk (voliteľné)

6g emulgátor Olivem 1000

2g cetyl alkohol

1ml glycerín

10 kvapiek éterický olej citrón

Zmes 100% esenciálnych olejov ALG (Alergia), určené na inhaláciu proti sennej nádche, potravinovej intolerancii, ekzémom, či žihľavke

Postup:

Do vodnej lázne, hrnca s vodou, dáme 2 misky. Do jednej misky vložíme vodu, filtrovanú cez domácu filtračnú kanvicu, ocot a 1ml glycerínu. Do druhej misky dáme olivový olej, lanolín, včelí vosk, emulgátory Olivem 1000 a cetyl alkohol. Emulgátory spoja olej s vodou a tak vznikne krémová konzistencia. Môžete použiť aj iné lacnejšie emulgátory. Obidve misky zohrievame vo vodnej lázni až kým sa vosky a emulgátory úplne neroztopia. Po rozpustení voskov môžete ešte chvíľu miešať cca 1 minútku. Obidve fázy by mali dosiahnúť teplotu cca 70-80°C, merať to však nemusíte. Po dosiahnutí danej teploty obidve misky vyberieme z lázne a spolu ich zlejeme, vodnú fázu nalejeme do olejovej. Miešame mixérom, môže byť aj úplne malý mixér na kapučíno, až kým nedosiahneme krémovú konzistenciu a zmes trošku nevychladne na cca 40°C. Merať teplotu nemusíte, stačí ak je to mierne teplé pre ruky. Potom pridáme 10 kvapiek éterického oleja citrón, ktorý je vhodný na nábytok a zamiešame. Zmes vložíme do rozprašovača s hrubým rozprašovaním, môj je z Ikey a dá sa nastaviť na túto krémovú konzistenciu.


Použitie:

Prostriedok nasprejujeme na zaprášený nábytok a poutierame švédskou utierkou z mikrovlákna. Do spreja môžete použiť aj karnaubský vosk, ktorý sa používa na nábytok pre jeho vysoký lesk. Tento krémový čistič výborne utrie prach a navyše zanechá nábytok krásne čistý, lesklý a ošetrený. Základný recept je použiť na nábytok olivový olej s citrónovou šťavou, alebo octom v pomere 2:1, teda 2 diely oleja na 1 diel citrónovej šťavy, či octa.