Masážne a telové oleje

Zloženie:

30ml sezamový olej

20ml mandľový olej

1 kvapka vitamín E

12 kvapiek EO levanduľa

3 kvapky EO harmanček

(alebo 3 kvapky EO rozmarín)

Frakcionovaný kokosový olej vhodný na masáže, ale aj do kuchyne

Postup:

Oleje spolu zmiešame, pridáme vitamín E a éterické oleje levanduľa a harmanček (prípadne rozmarín).

Použitie:

Používame na masáž, alebo ako telový olej po kúpeli. Olej sa nalepšie vsiakne ešte do vlhkej pokožky. Ak olej použijeme na masáž môžeme ho mierne zahriať a to tak, že fľaštičku ponoríme na chvíľku do horúcej vody (mierne teplý olej, teploty tela, pri masáži používa ajurvéda).

Vysvetlivky:

Sezamový olej - tento olej je veľmi výživný pre pokožku a v ajurvéde sa používa na masáže. Má harmonický účinok, uľavuje od bolestí kĺbov a znižuje stuhlosť svalov. Mierne zahrieva. Ak potrebujete telo skôr ochladiť, napr. v lete, použite olej olivový, ktorý ochladzuje.

Ďalšie masážne a telové oleje:

Proti striám - na tento telový olej použijeme aj pupalkový, alebo borákový olej, ktoré obsahujú kyselinu gama-linolénovú, ktorá je vhodná na suchú a namáhanú pokožku a zloženie éterických olejov: 6 kadidlo + 3 myrha + 6 geránium, ktoré regenerujú pokožku.

Proti celulitíde - na tento masážny olej použijeme éterické oleje: 4 cyprus + 5 citrón + 3 borievka (jalovec) + 3 rozmarín, alebo zloženie: 3 borievka (jalovec) + 3 grep + 4 citrón + 5 pomaranč. Môžeme v menšom množstve pridať aj horčičný olej, ktorý prekrví a detoxikuje pokožku.

Erotický, relaxačný - na tento masážny olej použijeme afrodiziakálne éterické oleje a zloženie: 5 santalové drevo + 5 ylang-ylang + 5 ružové drevo.

Na boľavý chrbát - použijeme zloženie éterických olejov: 2 mäta + 2 eukalyptus + 3 gáfrovník + 6 kajeput + 2 klinčeky. Toto zloženie je vhodné na boľavý a unavený chrbát a na stuhnuté svaly a kĺby. Prináša úľavu pri svalovom napätí a únave, prekrvuje a prehrieva, zmierňuje opuchy a má hojivé a regeneračné účinky. Zloženie je prevzaté zo zloženia tzv. "vietnamskej mastičky" tygria masť, ktorá vo východných kultúrach nechýba v žiadnej domácnosti a ktorá sa už pred 1500 rokmi používala na liečbu bolestí a zápalov. Môžeme v menšom množstve pridať aj horčičný olej, ktorý prehreje a prekrví celé telo, pomáha na bolestivé, reumatické kĺby, používa sa v ajurvéde na masáže. Pomáha tiež arnikový olej, ide o macerát arniky väčšinou v slnečnicovom oleji.

Na kŕčové žily - použijeme kombináciu éterických olejov: 8 cyprus + 4 muškátová šalvia + 3 citrón. Cyprusový éterický olej sa radí medzi najsilnejšie prírodné látky proti kŕčovým žilám. Stimuluje cirkuláciu krvi, potláča zápaly, posilňuje steny ciev a podporuje regeneráciu cievnych chlopní. Vďaka uvedeným efektom bráni hromadeniu krvi v nohách a vzniku kŕčových žíl. Okrem prevencie ich však dokáže aj veľmi dobre liečiť. Muškátová šalvia tiež priaznivo pôsobí na kŕčové žily a citrónový éterický olej zlepšuje cirkuláciu krvi a pevnosť ciev. Môžeme v menšom množstve pridať aj horčičný olej, ktorý prehreje a prekrví nohy. Existuje aj gaštanový olej, vhodný je aj arnikový, do ktorého by ste mohli pridať vyššie uvedené éterické oleje. Olej je najlepšie aplikovať na ešte vlhkú pokožku hneď po kúpeli, na noc.

Pre zdravé a pevné prsia - použijeme kombináciu éterických olejov: 3 fenikel, 7 geránium, 2 rozmarín, 3 šalvia (vhodná je aj muškátová šalvia). Fenikel a šalvia majú estrogénne účinky, rozmarín a geránium podporia obehový a lymfatický systém. V hodné je použiť nechtíkový olej.

Olej na masírovanie bruška detí proti nadúvaniu - 3 PL semien fenikla a 1 ČL semien rasce rozdrvíme a lúhujeme 3 týždne v 100ml mandľového oleja. Potom prefiltrujeme a mierne ohriaty používame na masáž.