Recepty z fialiek


Zloženie:

fialka voňavá (viola odorata)

trstinový cukor


Fialkový cukor

Postup:

Natrháme kvety fialiek, ktoré z vrchu poukladáme na cukor, fialky môžeme aj jemne do cukru zahrabať. Necháme v cukre asi 1 až 2 hodiny a potom ich vyberieme, aby nestihli do cukru pustiť vlhkosť. Najlepšie je použiť nádobu zo širokým dnom, kde cukor môžete rozprestrieť. Ak by fialky stihli do cukru pustiť vlhkosť, tak cukor v uzavretej nádobe zo širokým dnom nechajte trošku presušiť. Na tento účel musíte však nájsť fialku voňavú (viola odorata). Táto fialka je tmavo fialovej farby a po privoňaní nádherne vonia.


Zloženie:

kvety z fialiek

jojobový olej

Zmes 100% esenciálnych olejov 

GOLD AA (Anti age sérum na pleť)

Olej z fialiek

Postup:

Čerstvo natrhané kvety fialiek, asi 3/4 z pohára, zalejeme jojobovým, či mandľovým olejom a necháme lúhovať v oleji po dobu 7 dní pri izbovej teplote. Keď fialky spriesvitnejú a začnú klesať ku dnu je potrebné olej scediť. Olej som scedila cez čajový filter, nakoľko od polovice bol taký zakalenejší. Potom už bol úplne priezračný. Olej používame do kúpeľa, alebo ako pleťový olej (pozri Pleťový olej). Môžete použiť rôzne druhy fialiek. Do kúpeľového oleja pridajte 30 kvapiek éterických olejov a do pleťového 15 kvapiek éterických olejov na 50 ml oleja. Éterické oleje olej navoňajú, nakoľko vôbec nevonia po fialkách a tiež pomôžu s konzerváciou.

Čaj z fialiek

Asi hrsť čerstvých fialiek zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte lúhovať 5 - 10 minút. Môžete dochutiť medom a citrónom. Čaj sa užíva pri prechladnutí, zápaloch dýchacích ciest, kašli, či zahlienených prieduškách.

Fialkové víno

Asi 2 hrste čerstvých fialiek zalejte 1 L bieleho vína a pridajte trošku sušeného koreňa zo sladkého drievka, teda sladovky sladkoplodej (Glycyrrhiza glabra) známej ako lékorica a trošku sušeného koreňa galgant (Alpinia galanga) z obidvoch asi 1 až 2 g na dochutenie a nechajte víno lúhovať po dobu 7 dní. Potom víno sceďte a môžete ho užívať. Podľa Hildegardy z Bingenu víno zaháňa smútok a melanchóliu, ktoré sa usadzujú na našich pľúcach. Pije sa poldeci 2 krát denne. Fialkové víno vraj bolo obľúbené aj u Rimanov.

Fialkový ocot

Do pol litra kvalitného jablčného, alebo vínneho octu dáme lúhovať hrsť čerstvých fialiek po dobu 14 dní. Precedíme a používame do šalátov, alebo do pleťovej masky, pozri tiež Pleťovú detoxikačnú masku. Ocot má krásnu ružovú farbu.

Kandizované fialky

Najprv si pripravíme cukrový sirup z 30 g cukru a 30 g vody. Sirup chvíľu povaríme, nesmie byť však veľmi hustý. Sirup necháme vychladnúť a štetcom ho natierame na fialky. Fialky potom ukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Vložíme ich do rúry a pri teplote 60°C sušíme cca 20 minút. Fialky uchovávame v uzatvorenej nádobe. Môžeme nimi ozdobovať dezerty.

Fialkový sirup

Nazbierame fialky v objeme asi 1L. Necháme ich pár minút postáť, aby z nich vyliezol všetok hmyz. Potom ich dáme do sklenej misky, či hrnca a prelejeme 1L vriacej vody. Necháme ich 3 hodiny lúhovať a precedíme. Výluh bude tmavo modrej, prípadne zelenej farby. Do výluhu veľmi opatrne po kvapkách pridávame citrónovú šťavu, kým nenadobudne fialovú farbu. Po každej kvapke výluh premiešajte, či sa Vám farba pozdáva. Potom pridáme 1 kg bieleho cukru a miešame kým sa cukor úplne nerozpustí za jemného zahrievania. Hotový sirup nalejeme do fliaš s pákovým uzáverom a pasterizujeme najlepšie v rúre pri 80°C 20 minút.


Fialky tiež môžeme pridávať do rôznych šalátov, či smoothie, nakoľko sú jedlé, alebo ich naložiť do medu.