Farbenie vlasov Hennou

Zloženie a pomôcky:

33g Henna prášok

1 lyžica Amla prášok

1 lyžička ricínový olej

1 lyžica citrónová šťava

3/4 pohára čaj z lopúcha

plastová miska

plastová lyžička

sprchovacia čiapka na vlasy

Henna olej na vlasy

Postup:

Najprv si pripravíme čaj. Bylinky si môžete vybrať podľa vlastného výberu. Na svetlé vlasy harmanček, na ryšavé vlasy ibištek, či šípkový čaj a na tmavé, či plavé vlasy sa hodí čaj z lopúcha. Výborný na vlasy je aj čaj zo žihľavy. Ćaj necháme lúhovať 15-20 minút. Medzi tým si Hennový prášok (33g je na polodlhé vlasy po ramená) dáme do plastovej, či porcelánovej misky a zmiešame ho s jednou lyžicou prášku Amla, jednou lyžičkou ricínového, alebo kokosového oleja a jednou lyžicou citróna. Nepoužívame kovové pomôcky, nakoľko by mohli zreagovať s Hennou. Vylúhovaný čaj zahrejeme na bod varu a zalejeme ním pripravený Hennový prášok. Ja používam vriacu vodu, aby sa uvoľnilo čo najviac farby z Henny. Vodu prilievame postupne tak, aby Henna získala konzistenciu  smotanového jogurtu. Vtedy sa najlepšie nanáša na vlasy. Potom si natiahneme na ruky rukavice a Hennu nanášame na jednotlivé pramienky vlasov, tak ako farbu. Vlasy je vhodné predtým umyť šampónom. Henna sa nanáša na vlhké vlasy. Nakoniec sa nahneme nad vaňu a zbytok Henny nanesieme po celej dĺžke vlasov. Vlasy riadne premasírujeme až ku korienkom a stočíme do drdola. Natiahneme na nich plastovú sprchovaciu čiapku a následne aj uterák, ktorý zabezpečí, aby Henna sa udržala čo najdlhšie v teple. Hennu necháme pôsobiť 2 až 6 hodín. Čím dlhšie tým lepšie je zafarbenie vlasov. Pri prvom farbení sa odporúča 5 až 6 hodín. Nakoniec Hennu riadne vypláchneme a vlasy umyjeme najlepšie jemným prírodným šampónom, stačí napr. značky Alverde  z drogérie DM, aby sme vypláchli aj posledné zvyšky Henny z vlasov. Prírodná Henna zafarbí aj začínajúce šediny. Vlasy krásne zregeneruje a posilní.



Vysvetlivky:

Amla - Prírodný vlasový kondicionér, ktorý zahladzuje štruktúru vlasu. Používam ho, nakoľko čistá Henna môže vlasy trošku vysušovať. Hodí sa na plavé, či tmavé vlasy, nakoľko dodáva veľmi príjemnú dohneda farbu. Využíva sa hlavne v ajurvéde na hĺbkovú regeneráciu vlasov.

Citrónová šťava - Citrónovú šťavu alebo inú kyslú zložku do henny pridávame preto, lebo pôsobí ako katalyzátor, t.j. urýchľuje chemickú reakciu – henna uvoľňuje farbivo pri pH 5.5, ktoré zabezpečíme práve kyslastou prísadou. Tiež je vhodná na lesk a lepšie rozčesávanie vlasov.

Ricínový a kokosový olej - Oleje sa do Henny pridávajú, aby sa vlasy nevysušovali, nakoľko henna vlasy trošku vysušuje. Ricínový olej posilňuje rast vlasov. Kokosový olej na vlasy zase odporúča ajurvéda. Vraj je vhodný proti šediveniu vlasov.