Modrý čaj

Zloženie I:

sušené kvety Clitoria ternatea

vriaca voda

Krásna zmes 100% esenciálnych olejov 

SELF LOVE (Sebaláska) vhodná aj ako parfém

Postup I:

Asi 6 sušených kvetov bylinky Clitoria ternatea zalejeme 250 ml vriacej vody, necháme lúhovať 5-7 minút a dostaneme nádherný čaj tyrkysovej farby. Čaj môžeme dochutiť medom a citrónom. Ak však do čaju pridáme citrón, tak zmení farbu na fialovú. Chuť čaju je príjemná zemitá. Do čaju sa zvykne pridávať mäta, či citrónová tráva.

Vysvetlivky:

Clitoria ternatea - najpozoruhodnejšou časťou klitorie je kvet tmavo modrej farby, tvarom pripomínajúci ženské pohlavie. Už stáročia sa využíva v Ajurvédskej medicíne. Je veľmi bohatá na antioxidanty, hlavne flavonoidy, ktoré spomaľujú starnutie buniek. Sú medzi nimi aj proantokyanidiny. Tie patria medzi flavonoidy s blahodárnym účinkom na močové ústrojenstvo a zažívací trakt. Ich ďalším zdrojom sú napríklad brusnice. Navyše podporujú obehový systém a pomáhajú udržiavať pokožku pružnú, čím obmedzujú tvorbu vrások. Za modrú farbu sú zodpovedné flavonoidy antokyány, ktoré majú pozitívny vplyv na fungovanie zraku. Modrý nápoj podporuje rast vlasov a zabraňuje stratám ich farby. Štúdie modrej rastlinke prisudzujú takisto analgetické účinky – zmierňuje únavu, upokojuje a pomáha s bolesťou hlavy. Celkovo pomáha udržiavať zdravú mozgovú činnosť. V Juhovýchodnej Ázii, kde má klitoria svoje prirodzené stanovištia, býva čaj často podávaný v kúpeľoch a wellness.

Zloženie II:

kvet slezu lesného, maurského

vriaca voda

Postup II:

Nádherný čaj modrej farby dostaneme aj z kvetov slezu lesného, alebo maurského. Niekoľko kvetov slezu zalejeme 250 ml vriacej vody a necháme lúhovať asi 10 minút. Čaj môžeme takisto dochutiť medom a citrónom. Ak však do čaju pridáme citrón, tak zmení farbu na ružovú. Čaj má príjemnú chuť. Výborná kombinácia je slez, mäta a nevädza.

Vysvetlivky:

Slez lesný, maurský - obidva druhy obsahujú hlavne blahodárny sliz, ktorý vytvára na sliznici ochranný film a ten bráni nepríjemnému dráždeniu na kašeľ. Pôsobí protizápalovo a rozpúšťa hlieny. Slez lesný nájdeme v našich lesoch, kým slez maurský rastie v stredomorí a pestujeme ho hlavne v našich záhradách.