Čajové zmesi

Čaj detoxikačný - 1 diel pŕhľava dvojdomá, 1 diel mladé listy púpavy, 1 diel jarné listy brezy, 1 diel repík vňať. Tento čaj bol jedným bylinkárom pomenovaný aj ako "slovenský ženšeň", nakoľko má pre nás také blahodárne účinky ako ženšeň vo Východných krajinách.

Čaj na sústredenie - bazalka, rozmarín, medovka. Ako ozdobnú rastlinu môžete pridať slez. Slezové kvety dodajú čajovej zmesi peknú modrú farbu. Na skrášlenie čajových zmesí je vhodný najmä slez maurský, ale môžete použiť aj náš slez lesný. 

Čaj na dobrú noc - valeriána koreň, chmeľ šišky, medovka, rumanček, levanduľa. Valeriána lekárska pôsobí proti nervozite, stresu a nespavosti. Chmeľ upokojuje a uspáva. Medovka lekárska má upokojujúce účinky pri poruchách súvisiacich najmä s podráždením nervov, ako je stres, problémy so zaspávaním a žalúdočné ťažkosti. Rumanček kamilkový a levanduľa lekárska pôsobia upokojujúco.

Čaj na uvoľnenie - 2 diely medovky a po jednom diele kvetov levandule, lipy a ruže. Chutný čaj upokojuje, ale neuspáva.

Antistresový čaj - 2 diely medovky a po jednom diele valeriánového koreňa, chmeľu a levanduľových listov. Vzhľad spestríme kvetmi ruže.Valeriánu lekársku pijeme denne len určité obdobie, potom je potrebné bylinku na dlhší čas vysadiť.

Čaj proti nadúvaniu (čaj "štyroch vetrov") - rovnaké diely celej rasce, semien feniklu, mäty a harmančeka. Semená je najlepšie rozdrviť v mažiari. Bylinky účinkujú spazmolyticky - uvoľňujú črevo, čo má za následok únik plynu a zmiernenie nadúvania. Vhodný je aj pre malé deti proti nadúvaniu a kŕčom v brušku.

Čaj z lúčnych kvetov - skorocel, rebríček, ďatelina, slez lesný a sedmokráska.

Čaj Lúčny sen - rovnaké diely bôľhoj lekársky, ďatelina, rebríček, sedmokráska a čiernohlávok obyčajný, medovka (50% - aromatický základ zmesi).

Redukčný čaj - breza mladé jarné listy, púpava mladé jarné listy, žihľava, zlatobyľ, pupalka kvety, nechtík lupene, mäta. Brezový čaj povzbudzuje metabolizmus, mladé jarné listy púpavy a žihľava podporia látkovú výmenu, zlatobyľ má močopudné účinky a čistí hlavne obličky. Kvety nechtíka krásne skrášlia čajovú zmes a majú účinky na pečeň a žlčník. Pupalkové kvety dodajú čajovej zmesi najmä farbu. Pupalkový čaj medovo vonia a má jemnú, zamatovú, mierne sladkú chuť. Mäta čaj osvieži a dodá arómu. Výbornou rastlinkou na zníženie hmotnosti je slanobyľ kopcová (Salsola collina), tá, ale u nás nerastie.

Čaj proti kašľu - skorocel, lipový kvet, slez, divozel, materina dúška. Skorocel kopijovitý uvoľňuje hlieny a zmierňuje dráždenie na kašeľ. Lipové kvety obsahujú sliz, preto sa odporúčajú pri suchom, dráždivom kašli. Slez lesný obsahuje slizové látky, ktoré potiahnu sliznicu ako ochranný povlak a uľahčia takto vykašliavanie. Divozel veľkokvetý uvoľní hlieny a materina dúška je aromatická bylinka, ktorá pomáha pri kašli, má antibiotické účinky.

Detský čaj proti kašľu - 50% skorocel a rovnaké diely fialky trojfarebnej, slezu, sedmokrásky a fialky voňavej.

Čaj pri prechladnutí - 50% kvety lipy a rovnaké diely bazy, materinej dúšky a slezu. Lipový čaj spolu s bazou vyvolávajú potenie a patria medzi najdôležitejšie rastliny používané pri prechladnutí.

Čaj na posilnenie - lipový kvet, listy z lieskových kríkov - lieska obyčajná, šípky, ruža šípová lupene, bazové kvety. Čaj celkovo posilní organizmus.

Detský čaj - medovka, alojzia citronová (verbena), nechtík lupene, slnečnica lupene, rumanček kvety, mäta dlholistá, fenikel semená. Medovka lekárska upokojuje. Alojzia citrónová uvoľňuje kŕče a blahodárne pôsobí pri zažívacích ťažkostiach. Používa sa aj pri nervozite a poruchách spánku. Nechtík lekársky lieči žalúdok, črevá, pečeň a žlčník. Slnečnica ročná podporuje tvorbu moču. Mäta dlholistá podporuje trávenie a používa sa tiež proti plynatosti. Rumanček kamilkový a fenikel obyčajný uvoľňujú kŕče a s obľubou sa používajú v detských čajoch.

Čaj podporujúci trávenie - rovnaké diely "anízový yzop", medovka, mäta, fenikel. Príjemnú farbu dosiahneme štipkou kvetov nechtíka a rumančeka. Čaj je vhodný najmä pre ľudí so žalúdočnými problémami po psychickej záťaži. "Anízový yzop" (Agastache foeniculum) má sladkastú chuť a príjemnú anízovú vôňu. Využíva sa pri prechladnutí a zažívacích ťažkostiach.

Čaj na podporu látkovej výmeny, pomôže aj pri akné - rovnaké diely pýru, žihľavy, prasličky roľnej a kvetov fialky trojfarebnej. Na spestrenie farby pridáme kvety nechtíka. Denne sa pijú 3 šálky. Pýr plazivý sa často pridáva do čajov na očistnú kúru.

Ženský čaj - rovnaké diely rebríčka, alchemilky, nátržníka husieho, medovky, hluchavky bielej, ďateliny lúčnej a rumančeka kamilkového. Čaj uvoľňuje kŕče pri bolestivej menštruácii. Všetky bylinky sú veľmi osožné pre ženy a preto sa tento čaj odporúča piť ženám častejšie počas celého roka. Osožné a veľmi účinné bylinky pre ženy, ktoré, ale u nás nerastú sú aj vitex jahňací (Vitex agnus-castus) a koreň angeliky čínskej (Angelica sinensis), tá má horkú chuť.

Čaj na vyvolanie menštruácie - 5 dielov pamajorán obyčajný, 5 dielov rebríček obyčajný, 3 diely vňať plavúň obyčajný, 3 diely alchemilka obyčajná. Čaj lúhujte 20 minút a pite 3x denne.

Čaj pre mamičky pred pôrodom a po ňom - rovnaké diely alchemilky, rebríčka, ľubovníka, ostružiny malinovej. Zmes spestríme rumančekovými kvetmi a kvetmi ruže. Čaj z malinových listov sa odporúča ženám v posledných týždňoch gravidity, posilnia ženu a uľahčia pôrod.

Čaj na opuchnuté členky (proti zadržiavaniu vody v tele) - rovnaké diely čerstvých listov skorocelu, čerstvých kvetov púpavy a žihľavy. Rastliny pôsobia mierne diureticky (močopudne) a tradične sa používajú k zmierneniu ťažkostí vyvolaných zadržiavaním vody v tele.

Dobrý čaj na každý deň - rovnaké diely listov jahody, černice, maliny, medovky, materinej dúšky a mäty. Na oživenie farby môžeme pridať aj lupienky z kvetov nechtíka alebo slnečnice. Listy ostružiny černicovej chutia podobne ako čierny čaj, preto sa často používajú do domácich čajov. Tiež listy jahody obyčajnej sú obľúbenou zložkou čajových zmesí vhodných na každý deň. Jahodový čaj chutí príjemne, trocha pripomína čierny čaj. Materina dúška je tiež bylinka, ktorú môžete piť každý deň.

Čaj zmes lesných rastlín - rovnaké diely vresu obyčajného, listy ostružiny černicovej, ostružiny malinovej a zlatobyle. Farebnosť mu dodajú kvety fialky voňavej a prvosienky jarnej. Táto zmes je mierne močopudná. Vres obyčajný sa využíva na prečistenie krvi a podporu tvorby moču. Kvety vresu vraj podporujú dobrý spánok.

Lahodný domáci čaj - rovnaké diely lipkavca syridlového, kypriny úzkolistej, mäty piepornej a medovky. Farebnosť dodáme kvetmi pupalky a kvetom slezu. Kyprina úzkolistá obohatí každý domáci čaj. Jemnou arómou vzdialene pripomína zelený čaj. Zbierajú sa mladé listy ešte pred zakvitnutím, po odkvitnutí sú listy trošku horkejšie, a kvety, či puky.

Osviežujúci letný čaj - 50% alojzie citrónovej (verbeny) a rovnaké diely kocúrnik, mäta, lupene nechtíka a slnečnice a kvety ďateliny lúčnej. Výborný osviežujúci čaj vznikne aj kombináciou mäty a medovky. Z marockej mäty (20%) a zeleného čaju (80%) sa robí osviežujúci čaj Le Tuareg, ktorý sa tradične robí v arabských krajinách a pije sa s medom, alebo cukrom. Je naozaj chutný, ale je potrebné ho dostatočne osladiť.

Močopudný čaj - rovnaké diely žihľavových a mladých jarných púpavových listov, pyšteka obyčajného, divozelu a zlatobyle. Na dochutenie možno pridať mätu. Čaj čistí močové cesty a podporuje vylučovaciu funkciu ľadvín.

Modrý čaj - 50% alojzie citrónovej (verbeny) a rovnaké diely kvetov slezu lesného, čiernohlávku obyčajného, fialky voňavej a nevädze. Čaj fascinujúco hrá farbami. Výborná a chutná kombinácia je tiež mäta, slez a nevädza.

Ovocný čaj - rovnaké diely šípky, čučoriedky, ríbezle a kúsky jabĺk. Exotický nádych mu dodá nadrobno pokrájaný struk vanilky. Čaj je potrebné lúhovať aspoň 10 minút. Mimoriadne chutný je po pridaní malého množstva jablkovej šťavy.

Jarný kvetový čaj - veronika obyčajná, hluchavka biela, alebo purpurová, púpava čerstvý kvet, sedmokráska a zádušník brečtanovitý.

Zimná zmes na zahriatie - rooibos, škorica, muškátový oriešok (malé množstvo, vo veľkom je jedovatý), kardamón, klinčeky a zázvor. Pridať môžete aj čierny čaj, či kôru z pomaranča.


Vysvetlivky:

Okrasné rastliny dodávajú čaju farbu a na tento účel sa používajú hlavne kvety. Samozrejme aj okrasné rastliny sa vyberajú podľa liečivých účinkov, alebo podľa podobného charakteru. Účinok farieb na psychiku človeka: Červená farba posilňuje, hreje a povzbudzuje. Používajú sa rastliny: vlčí mak, monarda, ruža, či ďatelina lúčna. Oranžová pôsobí povzbudzujúco a antidepresívne. Oranžový je nechtík lekársky. Žltá čistí myseľ. Nažlto kvitne pupalka, slnečnica a divozel. Modrá a fialová upokojuje. Modré kvety má slez, nevädza a levanduľa.

Zmes 100% esenciálnych olejov 

RELAX