Celoročná detoxikácia bylinkami

Podľa tradičnej čínskej medicíny je v každom mesiaci roka zaťažený iný orgán nášho tela, ktorý je citlivejší na vonkajšie podnety, a preto doporučuje príslušné orgány posilňovať a tak predchádzať ich ochoreniu. Začnime teda každý mesiac venovať väčšiu pozornosť jednému konkrétnemu orgánu v tele, podporme jeho činnosť, zbavme ho nánosov, aby mohol bezchybne pracovať a tým nás udržiavať zdravých. Pri každom mesiaci som uviedla bylinky, ktoré posilňujú daný orgán a preto je vhodné v danom mesiaci piť čajíky z týchto byliniek.

Kritickým obdobím podľa čínskej medicíny je najmä jar a jeseň, keď je organizmus najviac zraniteľný. Tento čas je odjakživa spojený s pôstmi, ktoré nakoniec poznáme aj v našich zemepisných šírkach, očistnými kúrami a pitím čaju na prečistenie krvi (pozri TU). V jeseni je vhodné piť prečisťujúce šťavy hlavne z koreňov (pozri Zeleninovo-ovocné šťavy).

 

JANUÁR - MOČOVÝ MECHÚR

Problémy s močovým mechúrom sa prejavia skôr v psychickej stránke človeka - nepokojom, únavou, podráždením, stratou nálady a tiež menšími problémami pri močení. Zaťaženým zmyslovým orgánom sú uši.

To znamená, že ak máme problém s ušami, je potrebné hľadať súvislosť aj s močovým mechúrom aj s obličkami. Udržujme si teda uši v teple, v chladnom počasí nosme čiapku a šál, vyhýbajme sa prílišnému hluku.

Prevládajúcou emóciou týchto orgánov je strach, prejavuje sa panikou, plachosťou, strachom zo zlyhania.

Bylinky:

Medvedica lekárska (dodržiavať dávkovanie!), ihlica tŕnistá, vŕbovka malokvetá, veronika lekárska, zlatobyľ obyčajná, praslička roľná, breza previsnutá, stavikrv vtáčí, petržlen vňať, pri častých zápaloch vhodné kombinovať s kapucínkou, ktorá je prírodným antibiotikom.

FEBRUÁR - OBLIČKY

Nedostatočná činnosť obličiek sa prejavuje bolesťami kolien, kĺbov, nôh, kostí. Hovorí sa, že vonkajšími orgánmi obličiek sú uši. Ak teda máme problémy s obličkami, v ušiach nám môže hučať, pískať. Môže sa zhoršiť kvalita vlasov – lámu sa, štiepia sa končeky, vypadávajú. Na tvári v okolí očí sa prejavujú problémy s obličkami tvorbou vačkov.

Bylinky:

Zlatobyľ obyčajná

MAREC - ŽLČNÍK

Ťažkosti so žlčníkom signalizuje tlaková bolesť pod hrudnou kosťou, od jej stredu po pravú lopatku, a ostatné veľké kĺby. Zaťaženým zmyslovým orgánom sú oči. Prevládajúcou emóciou žlčníka je hnev, podráždenosť a vnútorný nepokoj.

Bylinky:

Zemežlč menšia, púpava lekárska-koreň (čerstvý stôl z púpavy rozpúšťa žlčníkové kamene), pestrec mariánsky

APRÍL - PEČEŇ

S prichádzajúcim obdobím jari nastáva zaťažkávajúce obdobie pre náš organizmus. Nedostatok vitamínov sa prejavuje najmä v pečeni, ktorá nemá z čoho čerpať energiu pre svoju činnosť. Slabosť pečene sa potom prejaví jarnou únavou, keď sa náš organizmus nedokáže vyrovnať s vonkajšími vplyvmi a podlieha im. Vznikajú rôzne alergie, zhoršuje sa stav našej pokožky.

Bylinky:

Pestrec mariánsky, koreň horca žltého, palina pravá, vachta trojlistá

MÁJ - SRDCE

Podľa tradičnej čínskej medicíny je máj mesiacom, v ktorom je potrebné posilňovať srdce. Na srdci sa totiž prejavujú problémy iných orgánov, v prevažnej miere krvotvorby a krvného obehu, chrbtice a to formou dýchacích problémov, opuchov, psychických problémov. Zaťaženým zmyslovým orgánom je jazyk, ktorého normálna farba má byť naružovkastá. Keď je jazyk červený signalizuje ischémiu – nedokrvenosť orgánov a tkanív, modrý - srdcovocievne príhody.

Bylinky:

Valeriána lekárska, lipkavec marinkový, srdcovník obyčajný, medovka lekárska, mučenka

Jógu na srdce nájdete TU.

JÚN - TENKÉ ČREVO

V júni posilňujeme tenké črevo. Na jeho činnosť majú vplyv dvanástorník a pankreas. Tenké črevo je bohaté na množstvo lymfatických uzlín a preto je aj výraznou súčasťou lymfatického systému. V ňom sa odohráva vstrebávanie vitamínov a minerálov, ktoré sa zhoršuje nesprávnymi stravovacími návykmi. Problémy sa prejavujú bolesťami chrbtice, plytkým dýchaním, búšením srdca, strachom zo smrti, chorobnou túžbou hovoriť, zábudlivosťou, šklbaním svalstva, modraním pier a nechtov a mnohými ďalšími príznakmi.

Bylinky:

slez lesný, ibiš lekársky, divozel veľkokvetý, podbeľ liečivý

JÚL- KRVNÝ OBEH

V júli je podľa tradičnej čínskej medicíny zaťažený celý organizmus, pretože júl je mesiacom, ktorý ovplyvňuje činnosť krvného obehu a ako vieme, je na ňom závislá činnosť všetkých orgánov. Ťažkosti sa preto prejavujú rôznymi problémami - narušením srdcového rytmu, ťažkými končatinami, mravčením a kŕčmi svalov a celkovým oslabením organizmu.

Bylinky:

žihľava dvojdomá - prečisťuje krv, bylinky upravujúce krvný obeh: zlatobyľ obyčajná, komonica lekárska, gaštanový kvet, srdcovník obyčajný, vres obyčajný

AUGUST - TEPLO

V tomto mesiaci upriamujeme pozornosť na telesný systém tepelnej regulácie a zároveň lymfatický systém. Správnu hladinu tepla v organizme reguluje pečeň a to hlavne s jej správnou činnosťou, schopnosťou využiť dodávané vitamíny. Lymfatický systém zasa efektivitou pri zbavovaní sa škodlivín z tela.

Bylinky:

žihľava dvojdomá, pestrec mariánsky, púpava lekárska-koreň, zemedym lekársky

Viac o lymfatickom systéme nájdete TU.

SEPTEMBER - SLEZINA a PANKREAS

V prvej polovici septembra, podľa čínskej medicíny, je potrebné posilňovať slezinu. Problémy so slezinou sa prejavujú ako následok iného zdravotného problému, a preto sa aj často prisudzujú inému orgánu – pankreasu, črevám.

Ďalšie prejavy oslabenej sleziny sú znížená obranyschopnosť organizmu, zlý krvný obraz aj v dôsledku zníženého stavu bielych krviniek a podobne.

V druhej polovici septembra posilňujeme pankreas. Typickým prejavom jeho dysfunkcie - nesprávnej činnosti - je nadúvanie, ale môžu sa prejaviť aj dýchacie problémy.

Zaťaženým zmyslovým orgánom, súvisiacim s oboma orgánmi, a následne aj žalúdkom, je chuť. Ovládajúcou emóciou oboch orgánov sú starosti, ktoré si navodzujeme aj prílišným hĺbaním nad problémami.

Bylinky:

Nechtík lekársky, nátržník husí

OKTÓBER - ŽALÚDOK

Hlási sa jeseň a s ňou prichádzajú aj problémy tých, ktorí trpia bolesťami žalúdka. V tomto mesiaci je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť signálom, ktoré vysiela naše telo v oblasti žalúdka. Bolesť žalúdka sa totiž prejavuje až v pokročilejšom štádiu ochorenia hoci je následkom iných zdravotných problémov sleziny, pečene, žlčníka či dvanástorníka.

Bylinky:

Benedikt lekársky

NOVEMBER - PĽÚCA

Mesiac november ovplyvňuje činnosť pľúc. Budeme teda pľúcam venovať svoju zvýšenú pozornosť a posilňovať ich. Problémy, ktoré súvisia s ich činnosťou sa prejavujú narušením slizníc a tým ťažším dýchaním, pokožka reaguje prehnanou citlivosťou.

Čuch je zaťaženým zmyslovým orgánom, preto sa zvyšuje nápor na sliznicu nosa a oslabenie čuchu.

Zaťaženie sa zároveň prejavuje aj v emóciách – melancholické stavy, depresie, ktoré sú prevládajúce pri týchto problémoch.

Bylinky:

Praslička roľná, pľúcnik lekársky, tymián, oregano, šalvia lekárska, skorocel kopijovitý, podbeľ liečivý, oman pravý

DECEMBER - HRUBÉ ČREVO

V poslednom mesiaci roka je najohrozenejším orgánom hrubé črevo. Nenápadné ťažkosti si uvedomujeme, až keď sa na ne sústredíme. Objavia sa v spodnej časti brucha a vplyvom peristaltiky čreva sa presúvajú z jednej strany na druhú.

Ďalší vplyv na hrubé črevo majú sviatočné jedlá počas decembrových sviatkov, preto by sme ich mali konzumovať rozumne a s mierou, aby sme črevá neohrozili striedavo zápchou - z tela neodchádzajú nestrávené zvyšky potravy a toxíny - a hnačkou.

Bylinky:

Slez lesný - jeho sliz mierni dráždenie sliznice tráviaceho ústrojenstva, jesť môžete vlákninu Psyllium

Zmes 100% esenciálnych olejov DX (DETOX) na podporu detoxikácie